There is something inside me that prevents me from sitting still. I have to go out to meet the big world, exotic countries and sometimes just the suburbs of Gliwice. I like to be in motion awaiting the new: discoveries, impressions, tastes.

Not to forget my fascinations (and my memory is short) I take pictures. Yet they present only the sketch of reality. I try to describe its deeper meaning with words – short texts that I write in 2 languages (also for my foreign friends).

I invite you to my journeys. You can follow me but it would be even better if you just get inspired an then take your own paths.

See you on one of the tracks 🙂

Awa

 

Dlaczego w drodze?

Jest coś w moim wnętrzu, co nie pozwala mi usiedzieć na miejscu. Ciągnie mnie w szeroki świat, do innych egzotycznych krajów, a czasami tylko za opłotki Gliwic. Lubię być w ruchu, w drodze, w oczekiwaniu na nowe: odkrycia, wrażenia, smaki.

By nie zapomnieć wszystkich moich fascynacji (a pamięć mam słabą) robię zdjęcia. Ale one przedstawiają tylko zarys rzeczywistości. Jej prawdziwe znaczenie próbuję opisać słowami – króciutkimi tekstami, które piszę w dwóch językach (również dla moich zagranicznych znajomych).

Zapraszam Was na moje wyprawy. Możecie iść moimi śladami, ale jeszcze lepiej gdybyście – zainspirowani – odkrywali własne ścieżki.

Do zobaczenia na którejś z dróg 🙂

Awa

Advertisements